Wikiseda Telegram Channel

New music in telegram channel
عباس مهرپویا Mehrpouya
Mehrpouya
Other name
Age
year

Mehrpouya StatusComplate Mehrpouya archive

Mehrpouya Albums

04:04
4681
5:48
3681
4:8
2782
3:51
2485
4:48
2409
4:27
2360
5:5
2425
04:04
4681
316026
1742
5895

Mehrpouya Biography [edit]

عباس مهرپویا درششم تیرماه ۱۳۰۶ در محله عین الدوله تهران ، درخانواده ای تهرانی الاصل به دنیا آمد، پدرش غلامحسین مهرپویا سرهنگ ارتش و مادرش عفت رفیعی بود.

موسیقی و خوانندگی:

در دوران نوجوانی علاقه بسیاری به هنر، خصوصاً موسیقی و هنرهای دستی داشت، مهرپویا ابتدا قدم در عالم موسیقی گذاشت و با فراگیری ساز عود کار خود را آغاز کرد. عود را نزد نوازنده عرب تبار به نام احمد علی شروع کرده وبه سرعت با توجه به علاقه واستعداد ذاتی اش، درنواختن این ساز مهارتی خاص پیدا نمود. و درنمایش های پیش پرده خوانی معروفی که در دهه ۲۰ درتهران مرسوم بود، بازی می کرد و در حین اجرا ساز عود نیز می نواخت.

در سال ۱۳۳۱ توسط دوستانش در جامعه باربد به سینمای آن روز دعوت شد و در فیلم دزد عشق به عنوان بازیگر و همچنین آهنگساز موسیقی متن فیلم همکاری نمود، او پس از بازی در این فیلم توسط حسین مدنی از نخستین فیلم‌سازان تاریخ سینمای ایران دعوت شد تا برای اولین فیلم سینمایی‌اش به نام جدال با شیطان، ساخت و اجرای موسیقی متن آنرا بر عهده گیرد.

در قدم بعدی مهرپویا یادگیری گیتار را نزد استادی ایتالیایی به نام ارماندو شروع کرد وبعد از مدتی، پس از آشنایی با گیتارنواز بزرگ آلمانی به نام اروین موره در تهران نواختن گیتار را به طور حرفه ای نزد او ادامه داد، و توانست جزو بهترین گروه های موسیقی پاپ آن سالها گردد.

او نخستین کار جدی‌اش در این زمینه را در سال ۱۳۳۶ با اجرای قطعه‌ای به نام کلبه سرخ پوستان و معرفی گیتار برقی در یکی از انجمن های هنری تهران شروع کرد. مهرپویا و گروه ۳ م جزو اولین گروه هایی محسوب می شد که برای اولین بار در ایران به اجرای موسیقی پاپ با گیتار برقی پرداختند.

مهرپویا به همراه نواختن ساز گاهی زمزمه هایی درعالم تنهایی خود داشت، که به تدریج او را علاقه‌مند به اجرا و خوانندگی کرد، صدای او از جنس باس - باریتون بود که با توجه به محدود بودن این نوع جنس صدا در بین خوانندگان آن دوره از...

More...