Wikiseda Telegram Channel

New music in telegram channel
قمرالملوک وزیری Gamar
Gamar
Other name
Age
year

Gamar StatusComplate Gamar archive

Gamar Albums

6:35
18910
6:35
18910
5:10
10807
6:54
11234
3:35
8964
7:3
4232

Gamar Biography [edit]

            تحت تاثیر مکتب سیّد حسن طاهرزاده ، وشاگرد مستقیم مرتضی نی داود.    آثار: صفحات گرامافون ، محتوی آواز و تصانیف (از عارف ،امیرجاهد و ...) آهنگهایی از مرتضی نی داود            (با کلام بهار ودیگران درسالهای 1316-1303)       آثار رادیویی اواخر عمر با تار اسماعیل کمالی .   انتخابی، آوازها: مرا به یاری از این دل امیدواری بود ، مگر نسیم سحر بوی ذلف یار من است  ، آخر ای ساقی سنگین دل و ... .   تصانیف : آتشی درسینه دارم جاودانی (با کلام پژمان بختیاری) ، آثار عارف ، موسم گل(آهنگ از موسی معروفی ، کلام وحید دستگردی) ،   عاشقی محنت بسیار کشید (کلام :ایرج میرزا) ، اکنون که مرا وضع وطن درنظز آمد (با کلام میرزاده عشقی). 

 

قمرالملوک وزیری پس از شیدا و عارف در موسیقی نوین ایران رخ نمود، ولی بی‌تردید نقشی دشوارتر و دلیرانه‌تر از آن دو ایفا کرده است؛ زیرا اگر مردی که به موسیقی می‌پرداخت گرفتار طعن و لعن می‌شد، ولی مجازات زن موسیقی‌پرداز "سنگسار شدن" بود! زن برده در پرده بود، پرده‌ای به ضخامت قرن‌ها. قمر به هنگام نخستین کنسرت خود که در آن بی‌حجاب ظاهر شده بود، سر و کارش به نظمیه افتاد. این ماجرا اگر چه برای او خوشایند نبود، ولی بهرحال سر و صدایی کرد که در نهایت به سود موسیقی و جامعه زنان بود.

قمر نخستین کنسرت خود را در سال 1303 برگزار کرد. روز بعد کلانتری از او تعهد گرفت که بی‌حجاب کنسرت ندهد! قمر عواید کنسرت را به امور خیریه اختصاص داد. او در سفر خراسان در مشهد کنسرت داد و عواید آن را صرف آرامگاه فردوسی نمود. در همدان در سال ۱۳۱0 کنسرت داد و ترانه‌هایی از عارف خواند. وقتی نیرالدوله چند گلدان نقره به او هدیه کرد، آن را به عارف پیشکش نمود. با این که عارف مورد غضب بود. در سال 1308 به نفع شیر خورشید سرخ کنسرت داد و عواید آن به...

More...